Na Slovensku byl 17.11 spuštěn neobvyklý projekt bezplatného cestování vlakem pro děti, studenty a penzisty. Jízda vlakem zdarma je tak k dispozici i pro české občany – děti do 15 let, studenty denního studia do 26 let a občany od 62 let. Tato nabídka totiž není omezena státní příslušností či místem trvalého pobytu.

S výjimkou dětí do 6 let je nutné nechat si vystavit speciální průkaz ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko) opravňující k bezplatné dopravě. Pro občany od 62 let je jediným nutným dokladem občanský průkaz, pro studenty je to navíc i potvrzení o studiu. Doklady vystavené v ČR není třeba překládat do slovenštiny.

Průkaz je na počkání vydáván na pokladnách ZSSK vybavených systémem KVC (seznam zde) .

zssk_vlak_zadarmo_prukaz_student

Do konce března 2015 stačí pro nákup nulových lístků pro občany nad 62 let prokázat se na pokladně občanským průkazem. Jde totiž o přechodné období, v průběhu kterého by si cestující měli vybavit speciální průkaz. Do 11 ledna může osoba od 62 let dokonce do vlaku nastoupit bez předchozí koupě nulového lístku na pokladně a bez nutnosti hradit přirážku za nákup dokladu ve vlaku – ve vlaku se prokáže pouze občanským průkazem (zdroj informace zde).

Podrobné informace lze naleznout na stránkách dopravce.

Zatím je v informacích obecně celkem slušný chaos, vzhledem k tomu že jde o státního dopravce a taky díky tomu, že se všechno ohlásilo a spustilo bez delší přípravy.

 

Důležité informace:

 • bezplatná přeprava platí ve všech vlacích ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko) kromě vlaků IC
 • lístky (v nulové ceně) jsou vázány na konkrétní vlak dálkové dopravy (vlaky kategorie R, Ex, EC, EN a SC)
 • bezplatná přeprava platí od prvního/posledního tarifního bodu na území SR, kde vlak pravidelně zastavuje dle jízdního řádu (nikoliv od pohraničního přechodového bodu)
 • bezplatná přeprava platí i na linkách společnosti Regiojet na trati Bratislava – Komárno (platí průkaz ZSSK)
 • bezplatné jízdné je k dispozici i na linkách Tatranské elektrické železnice

 

Platnost nabídky je neomezená, respektive do doby než to slovenské daňové poplatníky přestane bavit 🙂

Jen pro úplnost – důchodci (občané EU) nad 65 let si bezplatného cestování vlakem mohou užít i v Maďarsku, podrobné informace zde.

 

4 reakce na „Bezplatné cestování vlakem na Slovensku“

 1. Dobry den,kde ziskame zvlastni prukaz k obcanskemu prukazu.Jsme duchodci nad 62 let a radi bychom navstivili Slovensko vlakem Regiojetem,dekuji za odpoved.Duchodci z Loun.

  1. Jak je zmíněno v tomto rok starém článku, u Regiojetu lze bezplatně cestovat pouze na trati BA – Komárno, to stále platí. Regiojet provozuje z ČR do SR pouze klasické komerční spoje kde nelze cestovat bezplatně. Lístek můžete zakoupit i na regiojet.cz (myslím že pro důchodce je tam nějaká sleva). Díky konkurenci je cena Regiojetu na Slovensko velice dobrá.

 2. Dobrý den,pojedeme vlakem z Ostravy do Piešťan do lázní. Máme zakoupené celoroční
  jízdenky na území Severomoravského kraje – můžeme cestovat jen osobními vlaky.
  Z Ostravy vlakem S1 do Návsí, tam hodláme přestoupit do vlaku do Žiliny-6.53-7.38 h.Potom už rychlíkem do Piešťan. Pro cestu na Slovensku máme vystavenou bezplatnou průkazku – musíme si nechat na cestu Slovenskem vystavit k této průkazce jízdenku s určením trasy ?
  Vystaví mi tuto bezplatnou jízdenku průvodčí ve vlaku ? Děkujeme za odpověď. Manželé Želazkovi [adresa editována]

 3. jsme ze slovenska je nam 65 a63 let a potrebujeme si vibavit cestovani zdarma vlakem jake dokladi k tomu potrebujem dekujeme za odpoved

Komentáře nejsou povoleny.