Dioptrické brýle z optiky se prodávají za šílené prachy, zde je návod jak si je za cenu jedněch z české optiky obstarat třeba deset kusů do zásoby díky nákupu na internetu.

Světovým nízkonákladovým lídrem je americká společnost Zenni optical, která má výrobní závod pochopitelně v Číně.

Výběr je u Zenni opravdu neskutečný, a proto možno doporučit využívaní vyhledávacích filtrů, kde můžete určit požadované cenové rozmezí, rozměry (šířka rámu, rozměry skel, délka stranice), typ a materiál rámu, barvu a podobně v konfigurátoru na www.zennioptical.com/eyeglasses. Zbyde vám pár rámů, ze kterých si snadněji vyberete.

bryle_zeman_icon3bryle_zeman_icon2bryle_zeman_icon4

 Nejnižší cenovka za brýle (rám + základní verze skel) je 6,95 USD (to je cca 160 Kč). V ceně je i otěruvzdorná vrstva skel, ochranné pouzdroutěrka z mikrovlákna.

Pro ulehčení výběru lze do systému nahrát vaši fotografii obličeje spolu s uvedením vzdálenosti zornic (parametr PD), takže můžete do zblbnutí srovnávat.

bryle_zenni_optical_vyber_konfigurace

Složitější preskripce (silné dioptrie, bifokální brýle) lze u Zenni rovněž vyrobit, ale zde je finanční riziko nevhodného nákupu vyšší, vzhledem k nutným  příplatkům za speciální tenčené sklo. Tu je již na zvážení zda to risknete, nebo si dáte brýle vyrobit na míru ve vybrané optice s možností vyzkoušení a (snad) i preciznějšího vyhotovení.

Na druhé straně, pokud máte nižší nebo střední sílu dioptrie a postačí vám tak standardní vyhotovení skel, potom nic připlácet nemusíte. Problémem není ani astigmatizmus sklo s cylindrem je rovněž bez příplatku.

 

 

Co je to PD (pupillary distance)

Jde o vzdálenost zornic. Hodnota PD se v průběhu života u dospělých lidí nemění, stačí ji získat pouze jednou.

PD je pro většinu dospělé populace v rozmezí  54-68 mm. Standardní hodnotou je 62 mm, pokud PD nedokážete získat jinak, můžete nákup risknout i s uvedením této hodnoty. Ideální je pokud PD získáte od svého očního lékaře nebo alespoň naměříte svépomocně.

PD_measurement

Odchylka 1-2 mm ve skutečnosti, zejména u nižších preskripcí, obyčejně nezpůsobí žádný problém. Nesprávně zvolená PD oči nepoškodí, ale může způsobit nepříjemné pocity a nadměrnou únavu očí.

Při nákupu brýlí pro čtení se obvykle od naměřené hodnoty PD do dálky odečtou cca 3mm, případně je PD pro krátké vzdálenosti možné opět změřit.

Podrobný návod svépomocného měření zachycuje toto anglické video

V zahraničí mají zákazníci velký problém získat hodnotu PD od očních lékařů. Je to proto, že je obvykle oční ambulance spřízněna s některou „kamennou prodejnou“ a není tedy v zájmu optika či lékaře zakoupení brýlí na internetu svým klientům jakkoliv ulehčovat.

 

 

Abyste rám brýlí vybrali co nejlépe, je dobré znát rozměry vašeho současného rámu, který vám vyhovuje.  Obvykle někde na stávajících brýlích naleznete informaci o vybraných parametrech, takže je nemusíte zbytečně měřit. Snažte se příliš od těchto údajů neodchylovat.

rozmery_bryle_mereni

bryle_mereni

Následně zadáte údaje z receptu od lékaře. Pro obyčejné brýle (pouze na dálku nebo pouze na čtení) vyberete Single vision, zadáte údaje pro pravé a levé oko – nejprve dioptrii. Pokud je zde uvedeno PL, znamená to „plano“, tj. na dané straně oka se nevyžaduje korekce – zadáte 0.

Pokud máte astigmatizmus, potom zadáte další údaje – uvedete zde cylindr a osu.

Na závěr zadejte vzdálenost zornic, tedy PD. Obvykle je zadáván jedním číslem, ale je možné i zadání Dual PD, tedy pro každou stranu samostatně.


bryle_zeman_zadani_preskripce_edited2

Pro nižší a střední preskripce obvykle postačí základní sklo bez doplatku. Za nepatrný příplatek lze vybrat i částečné zabarvení z bohaté nabídky barev a odstínů, případně antireflexní vrstvu.

bryle_zeman_zadani_tint

Vzhledem k tomu že zásilka přijede ze zemí mimo EU, je nutno počítat s možností vyměření DPH celní správou. Pokud si objednáte ty nejlevnější brýle, tak cena včetně dopravy nepřesáhne limit 22 eur, takže nic platit nebudete. U větších zásilek zde možnost dodatečného vyměření DPH existuje, ale pokud se v počtu objednávaných kusů budete mírnit, vzhledem k malým rozměrům a váze zásilky je dodatečné zdanění nepravděpodobné.

Poštovné je v ceně 9,95 USD bez ohledu na počet objednaných kusů, doručení očekávejte v rozmezí 10 – 30 dnů od objednání.

V případě Zenni optical obvykle žádné slevové kupóny na levnější brýle na internetu nenaleznete, ceny jsou již tak velice nízké. Levné brýle od Zenni si už i v ČR vyzkoušelo mnoho lidí, o čemž svědčí četné diskuze na internetu, namátkou např. tady či tady.

V ČR je k dispozici rovněž několik online prodejců s různou reputací a výrazně vyššími cenami. Velkou výhodou je ale obvykle rychlejší doručení zásilky, zákaznická podpora v češtině, u některých i velice dobré podmínky reklamací či někdy i určitá možnost vyzkoušení předem. Z nejznámějších jsou to třeba Opti24.cz, bryle-online.cz, bryle-domu.cz, misteroptic.cz …

Takhle vypadá zásilka od Zenni:

zenni_baleni_bryle_zasilka

zenni_baleni_bryle_zasilka3

zenni_baleni_bryle_zasilka2

 

6 reakcí na „Slušné dioptrické brýle za pár stovek – podrobný postup“

  1. Super, již jsem o tom slyšel. S promo kódem VET15 je do americké půlnoci sleva 15% při nákupu na 50$ – mají to na hlavní stránce 🙂

  2. Zajímalo by mne, jak se pozná, zda jde o brýle na dálku nebo na čtení? Já mám na dálku a mám tam minusové hodnoty, nikoliv plusové.

    1. Jak je uvedeno v článku, pro brýle na čtení je obvykle vhodné o kousíček (cca 3mm) hodnotu PD (pokud byla určená pro brýle na dálku) snížit, protože zornice jsou při čtení blíž u sebe, případně rovnou tuto hodnotu PD pro čtení zjistit měřením. To zda máte plusové nebo minusové hodnoty je dáno „stavem“ vašich očí a s typem brýlí čtecí/dálkové to přímo nesouvisí, ale obvykle platí že do dálky jsou hodnoty mínusové a na blízko hodnoty plusové. Musíte zadat hodnoty z „poukazu na optickou pomůcku“ – je tam uvedeno zda jsou hodoty určeny pro brýle na blízko nebo na dálku.

  3. Rád bych věděl, jakým způsobem se provádí platba

  4. Ze Zenniopticalu už objednávám asi 8 let. Počítám tak kolem 25 brýlí jsem koupila.
    Aktuálně mám 14 dní dvoje nové. Jsem moc spokojená.

Komentáře nejsou povoleny.